Dobrodošli na
najsolidarnejšem
mestu na spletu
Nosilec projekta:
Rdeči križ Slovenije - Območno združenje Ljubljana
Projekt sofinancira
Mestna občina Ljubljana.
Komunikacijska podpora:
Rubikon GRAL
PODPRITE NAS
Vsak človek šteje, vsaka donacija šteje.
Z donacijo pomagate vsem občanom in občankam Mestne občine Ljubljana, občin Brezovica, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Ig, Velike Lašče, Škofljica, Vodice, Medvode in Horjul, ki so se znašli v hujši materialni stiski in potrebujejo vašo pomoč in podporo. Spodaj izberite način, na katerega želite donirati.
Eno solidarno dejanje na dan, lepša naš vsakdan.
Rdeči križ Slovenije - Območno združenje Ljubljana je v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana v letu 2021 predstavil projekt ‘Ljubljana, mesto solidarnosti’. Cilji projekta so v Ljubljani, kjer verjamemo da lepo dejanje vedno najlepše mesto najde, spodbujati prijazna dejanja, ustvariti večjo medsosedsko povezanost in tako prispevati k boljšemu vzdušju v mestu.
Ko smo si dobri sosedje, ravno naši odnosi postanejo največje bogastvo Ljubljane.
Poglej na solidarna dejanja
skozi oči Ljubljančanov!
Solidarnost je vsakodnevna navada, prijazno dejanje, znak razumevanja in pripadnosti. In je odločitev vsakega od nas pomagati negovati svoje mesto kot vzor solidarnosti.
Spoznaj, kako mladi ilustratorji in ilustratorke vidijo solidarnost v Ljubljani! Izberite svojo najljubšo in naj vas navdihne za več lepih dejanj!
ILUSTRACIJE LIKOVNEGA NATEČAJA
Ali si želiš boljših sosedov? Bodi ti najboljši zanje!
Odgovori na vprašanja in vsem jasno in glasno povej, zakaj je čas za lepa dejanja med sosedi!
Več lepih dejanj za več življenja
Solidarnost je gonilna sila sodelovanja, povezovanja in občutka pripadnosti v mestu, še posebej pa v medsosedskih skupnostih. Zato je čas, da se sosedje v večstanovanjskih hišah med seboj (s)poznamo, da starejši manj občutijo samoto in osamljenost ter začnemo večkrat nuditi pomoč tistim, ki jo potrebujejo.
V okviru projekta je zato poudarjeno delovanje v smeri krepitve osebne drže posameznikov, še posebej v medsosedskih skupnostih in družbe v celoti. S cilji spodbujanja empatije, povezanosti, pripadnosti, socialne vključenosti, sodelovanja, zaupanja, odgovornosti, spoštovanja, pomoči in podpore.
Naredite prvi korak do prijaznejšega mesta.
Odločite se za več lepih dejanj!
Ali ste danes že pozdravili sosede? Nekomu namenili nasmeh ob mestnem pohajkovanju?
Pohvalili sodelavko in/ali sodelavca?
Imate v bloku starejše osebe, ki grejo težko v trgovino? Vprašajte jih, ali iz trgovine prinesete še kaj za njih.
Ste že kdaj obiskali zavetišče in peljali na sprehod katerega od psov? Nasmeh na obraz boste narisali tudi s prijaznim pismom prijatelju ali babici in dedku! Toliko je lepih dejanj, ki jih lahko naredite vsak dan in s katerimi poveste ljudem okoli sebe, da jih imate radi.
Spodbujamo vas, da naredite naslednji korak.
In da vaše lepo dejanje najlepše mesto najde!
Ker so v najlepšem mestu lepa dejanja na mestu.
Občutki sodelovanja in medsebojne povezanosti so pomembni za uspešno reševanje vseh kriznih situacij, tako na ravni posameznika kot na ravni družbe.
Če je naše okolje (blok, soseska) prijazno in podporno, sosedje pa se sočutno odzivamo na stiske in potrebe sočloveka, je življenje lažje in lepše. Krovni slogan kampanje zato spodbuja dejanja solidarnosti: ''Lepo dejanje najlepše mesto najde''.
Lepo dejanje najlepšo sosesko najde
KRATKA ZGODBA
Ko ideja solidarnosti zaživi na papirju, v besedah in mestu. Preberite si kratko zgodbo, navdihnjeno z izbrano ilustracijo iz likovnega natečaja.
Bila je hiša sredi mesta, v kateri so živeli srčni stanovalci.
Bila je starejša stanovalka, znana po omamno dobrih kolačih. Ko je ravno spekla pecivo, je ob pogledu skozi okno opazila ovenele cvetlice, na katere je zaradi dela pozabil sosed Ivo.
In kot prava cvetličarka se je vprašala, zakaj pa jih ne bi zalila kar sama?

Sosedov fant je bil najbolj vzoren učenec v svojem razredu. Vedno je rad delili nasvete in priskočil na pomoč, ko se je kje zapletlo.
Ko je zapihljal vetrič skozi okno, je zaslišal soseda med video klicem.
“Ne slišim te, halo? Sara?” je vzkliknil mladenič.
Pešal mu je signal. Zakaj pa ne bi z njim delil boljšega omrežja?
In tukaj bila je še Maša, ki je bila prava šaljivka naša.V stari skrinji je odkrila igrače, ki jih je dobila za svoj peti rojstni dan! Ko je nostalgično obujala spomine, je v spodnjem stanovanju zaslišala jok najmlajših sosedov, Luke in Brine. Zakaj pa ne bi veselja delila še z njima? Vsi so se strinjali:
Lepo dejanje najlepše mesto najde.
In tako je ta hiša imela posebno moč - nekoga, ki ti vedno rad priskoči na pomoč.
Manca Črnič in Katja Lotrič,
avtorici kratke zgodbe